Ezúttal nem a már meglévő betegség kezelési lehetőségeiről lesz szó, hanem arról, hogyan tudjuk megelőzni, vagy csökkenteni a kellemetlen tünetek megjelenését. Készítettünk egy listát a legtipikusabb okokról, hogy Te is időben felismerhesd.
Száraz bőr
Ha a bőröd hosszú ideig marad száraz, meggyengül, tapintásra durva lesz és húzódni fog – és sokkal kiszolgáltatottabb lesz az ekcéma megjelenésének. A száraz bőr leginkább az ősztől tavaszig tartó fűtéses időszakban jellemző, ilyenkor még jobban oda kell figyelni a rendszeres hidratálásra. A legjobb közvetlenül fürdés után egy gazdagon tápláló, hidratáló természetes testápolóval bekenni magunkat, és pluszban használhatunk egy réteg balzsamot is, hogy bezárjuk a nedvességet bőrünkbe.
Irritáló anyagok, vegyületek
Íme egy lista azokról a háztartásban felbukkanó dolgokról, amik leginkább irritálják a bőrt és így felelősek az atópiás dermatitisz megjelenéséért:
- Tisztálkodószerek (szappan, sampon, tusfürdő)
- Háztartási tisztítószerek (mosogatószer, felülettisztítók, hipók)
- Bizonyos anyagtípusok (pl: gyapjú, poliészter)
- Egyes ékszerekben előforduló fémek
- Mosószerek és öblítők
- Első szabály: Mindig használj természetes összetételű tisztító és mosószereket! Győződj meg arról, parabén, szulfát és illatanyag mentes természetes kozmetikumokat raksz a kosaradba! Cseréld le az öblítődet ecetre, teljesen természetes, és legalább annyira jól eltűnteti a vízkövet.
Stressz
A stressz korunk egyik legkárosabb jelensége, sok egészségügyi probléma okozója. A stressz rossz hatással van a jó közérzetünkre, az immunrendszerünk működésére. A rossz immunműködés pedig táptalaja a az autoimmun betegéségek megjelenésének is, többek között az atópiás dermatitiszének is.
Az időjárás
Az atópiás dermatitisz gyakrabban jön elő a hidegebb hónapokban, és ennek két fő oka van: az egyik a bőr megnövekedett folyadékvesztesége, illetve a kint-benti nagyobb hőmérsékletkülönbség. Segíthetsz a bőrödnek megvédenie magát plusz rétegek viselésével (sapka, kesztyű, meleg ruha – illetve gazdagon hidratáló krémek mindezek alá a legfelső bőrréteg védelmére).
Az atópiás dermatitisz azonban nem kizárólag csak ezekre a hónapokra korlátozódik. A kiütések és a viszketés gyakran azokon a területeken jelennek meg, ahol a bőr kivan téve a verejtékezésnek. Ezért van, hogy sokszor pont a megemelkedett hőmérsékletű hónapokban, vagy intenzív testedzés során jelentkezik a betegség, és leginkább a test hajlataiban bukkan fel. Ilyenkor sokat tehetünk a megelőzésért, ha testedzés után amint lehet, lezuhanyzunk, és hintőporral kezeljük az érintett bőrfelületeket.
Helytelen táplálkozás
Ha az atópiás dermatitisz mint allergiás reakció jelentkezik, általában az étel elfogyasztása után 6-24 órával jön elő.
A legtipikusabb ételek, amik az arra hajlamosaknál a dermatitisz megjelenését okozzák:
- Citrusfélék
- Tejtermékek
- Tojás
- Glutén
- Szója
- Paradicsom
- Bizonyos fajta magvak
- Vanília, fahéj, szegfűszeg
Hogy kipróbáld, Te is érzékeny vagy -e ezekre az élelmiszerekre, próbálj ki egy ellenőrzött diétát: fokozatosan emeld ki a potenciális fajtákat, és figyeld meg szervezeted reakcióját. Ha javulást érzel egyes termékek elhagyásakor, akkor valószínüleg azokra érzékeny voltál, és ajánlatos örökre száműzni őket étrendedből.
Fotó: Coline Haslé / Unsplash